حضوردکتر ملک زاده در مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر و قبول عضویت در شورای عالی توسط ایشان

دکتر رضا ملک‌زاده دانشمند برجسته کشور در حوزه سرطان، بیماری‌های دستگاه گوارش و همچنین پدر مطالعات کوهورت ایران، بنا به دعوت شخص جناب آقای دکتر احمد شجاعی باغینی رئیس مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر، از این مرکز بازدید کردند.

قرار این بازدید شخصی ساعت ده روز ۱۶ شهریور بود که همان‌طور که انتظار می‌رفت اولین نفراتی که رأس ساعت در جلسه حضور پیدا کردند شخص دکتر احمد شجاعی باغینی و دکتر رضا ملک‌زاده بودند. جلسه با حضور این اساتید و با همراهی دکتر سید هاشم خوئی مدیر نمایندگی گام بصیر، دکتر فرساد نوری‌زاده مدیر مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر و دکتر مسعودی‌نژاد معاون آینده‌ساز گام شروع شد.

در ابتدا مدیر مرکز تحقیقات، دکتر نوری‌زاده، به ارائه مختصری از عملکرد مرکز در طی سه سال گذشته پرداخت. ارائه ایشان شامل مواردی همچون امتیازهای کسب شده توسط مرکز در ارزشیابی سالیانه وزارت بهداشت، اقدامات عملی مرکز در ورود به حوزه‌های جدید پژوهش‌های چشم ازجمله سلول درمانی و پزشکی بازساختی بود، وی همچنین تأکید کرد که دستاوردهای مرکز مرهون کار همدلانه و تیمی اعضای مرکز در طی این مدت بوده است.

در ادامه دکتر احمد شجاعی سخنانی را ایراد فرمودند و در طی آن مواردی را با دکتر ملک‌زاده مطرح کردند، مواردی همچون  مشکلات مراکز تحقیقات خصوصی در مقایسه با مراکز تحقیقات دولتی و دانشگاهی با توجه به حمایت‌های مالی، نیروی انسانی، هیات علمی و امکانات آزمایشگاهی و ..که مراکز خصوص از آن بی‌بهره‌اند، پیشنهاد اجازه اعطای درجه هیات علمی از طرف مراکز خصوصی به همکاران این مراکز، حمایت مالی وزارت بهداشت از مراکز تحقیقاتی خصوصی برتر و همچنین دعوت از دکتر ملک‌زاده برای عضویت در شورای عالی مرکز تحقیقات سلامت چشم.

بعد از سخنان دکتر شجاعی، به پیشنهاد ایشان یکی از فیلم­های مشاهیر که ماهیانه بنا به یادبود یکی از اساتید حوزه سلامت کشور ساخته می‌شود، پخش شد. فیلم انتخابی برای این نشست فیلم دکتر غلامعلی پیمان دانشمند برجسته‌ چشم‌پزشکی بود که توجه دکتر ملک‌زاده را به خود جلب کرد و ایشان خواستند که در صورت امکان یک نسخه از فیلم مذکور را داشته باشند.

در دنباله‌ی جلسه دکتر خوئی و دکتر مسعودی نژاد نظرات خود را مطرح کردند و در انتهای این سخنان دکتر ملک‌زاده نکات و نظرات و توصیه‌های خود را بیان کردند.

ایشان در ابتدای امر ضمن تشکر از دعوت جناب آقای دکتر شجاعی، از ایشان بابت راه‌اندازی یک مرکز تحقیقات خصوصی با این میزان کارایی تقدیر و تشکر کردند.

دکتر ملک‌زاده در ادامه گفتند:

“تا می‌توانید اعتماد به‌ نفس خود و مجموعه‌تان را زیاد کنید. شما کارهای ارزشمندی انجام داده‌اید و برای استفاده از امکانات و شرایط در دسترس در سطح کشور و بین‌الملل بایستی با اعتماد به نفس پیش بروید. همچنین ایشان تأکید زیادی بر استفاده از نیروی انسانی داشتند که ازنظر ایشان نگاه به این بخش از منابع بسیار حیاتی است”.

ایشان در ادامه سخنانشان پیشنهاد کردند که مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر می‌تواند با مطالعات کوهورت کشور مخصوصا “پرشین کوهورت” که داده‌های چشم  ۶۰٫۰۰۰  نفر را جمع‌آوری کرده‌ است، همکاری مؤثری نماید. توصیه دیگر ایشان ورود مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر به حیطه Digital health و همچنین Mobile Health بود. ایشان تأکید کردند با توجه به‌سرعت رشد فنّاوری در دنیا و همچنین نمونه‌های موفقی که وجود دارد ورود یک مرکز تحقیقات خصوصی به این حوزه در کشور ما می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

“سرمایه‌گذاری کردن در حوزه‌های مثل سلول درمانی، ژن‌درمانی و پزشکی بازساختی کلید درمان و سلامت افراد در آینده نزدیک خواهد بود.” ایشان با اشاره به این موضوع توصیه‌ کردند مرکز تحقیقات ورود به این حوزه‌ها را به‌طورجدی مدنظر قرار دهد.  دکتر ملک‌زاده همچنین اشاره کردند جلب همکاری شرکت‌های دارویی یکی از نکات بسیار کلیدی است که مثال زنده این موضوع ، تجربه مطالعه بزرگ “مینی پیل” است که مطالعه منحصربه‌فردی در سطح بین‌المللی است و اخیرا در مجله لانست منتشر شده است و بدون همکاری شرکت دارویی “البرز دارو” میسر نبوده است.

ایشان با اشاره به سخنان دکتر شجاعی در مورد حمایت مالی از مراکز خصوصی فرموند: مراکز تحقیقات خصوصی هم می‌توانند از موسسه نیماد (مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی کشور) درخواست گرنت کنند و چند وقتی است که شرایط به‌گونه‌ای تنظیم‌شده است که گرنت موسسه نیماد در صورت تایید پروپوزال، به‌صورت مستقیم به‌حساب خود پژوهشگر واریز می‌شود خواه به‌صورت خصوصی اقدام به ثبت پروپوزال کرده باشد، خواه دولتی. این رویه سبب می‌شود که پژوهشگر با دلگرمی بیشتری به کار خود بپردازد.

توصیه دیگر ایشان مشارکت مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر در بحث رجیستری‌ها بود. به همین منظور آقای دکتر زنده‌دل را معرفی‌ کردند که می‌توانند اطلاعات مفید و خوبی را در مورد تعداد و شرایط کار رجیستری‌های فعال در کشور را در اختیار مرکز قرار بدهند.

چیزی که بارها در سخنان ایشان مطرح شد و نشان‌دهنده‌ی اهمیت آن برای آقای دکتر ملک‌زاده بوده است تاکید بر همکاری‌های بین‌المللی بوده است. در این بخش از سخنان خود مجدد به بحث اعتماد به نفس اشاره کردند و فرموند اعتماد به نفس داشته باشید و به این موضوع باور داشته باشید ‌که شما دارای محاسن و توانایی‌هایی هستید که اگر دیگر مراکز بین‌المللی بدانند قطعا مشتاق همکاری با شما خواهند بود.

دو توصیه‌ی حرفه‌ای دکتر ملک‌زاده در مورد ورود مراکز تحقیقاتی به حوزه تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان و همچنین تدوین شرایط جذب هیات علمی بود. تاکید چندباره ایشان برای ورود به حوزه دانش‌بنیان نشان از اهمیت این موضوع در نگاه سیاست گذاران کلان کشور دارد. در زمینه‌ی جذب اعضای هیات علمی هم ایشان تاکید کردند که مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر راسا در جذب اعضای هیات علمی برای خود اقدام نماید. همچنین اگر مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر تجربیات خود را درزمینه جذب هیات علمی به وزارت بهداشت گزارش نماید این مرکز می‌تواند در این زمینه پیش رو قلمداد شود و به عنوان مدل اجرایی این طرح برای دیگر مراکز خصوصی کشور معرفی شود.

در انتهای جلسه آقای دکتر ملک‌زاده با موضوع دعوت ایشان به شورای عالی مرکز تحقیقات موافقت نمودند. همچنین به پیشنهاد دکتر شجاعی قرار شد آقای دکتر ملک‌زاده به‌عنوان سخنران در یکی از نشست‌های علمی ماهیانه مرکز تحقیقات دعوت شوند، که این موضوع نیز مورد موافقت ایشان قرار گرفت.

بعد از اتمام جلسه آقای دکتر شجاعی بخش‌های مختلف مرکز تحقیقات و همکاران حاضر در مجموعه را به دکتر ملک‌زاده معرفی کردند.

 

فهرست