admin

با توجه به پیشرفت ها و نوآوری های مستمر علم چشم پزشکی و همچنین رشد فزاینده مهارت چشم پزشکان در انجام انواع اعمال جراحی وبکارگیری فن آوری های نوین، مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر از چند سال پیش تلاش نموده است تا در قالب برگزاری کنگره‌ها، نشست‌های علمی ماهیانه که هر سال بین ۱۱ تا ۱۲ مرتبه تشکیل می‌شود، ویدئو ژورنال (جهان چشم پزشکی در ماهی که گذشت) گامی در جهت اطلاع رسانی و استفاده عموم چشم پزشکان و گروه های مرتبط از این پیشرفت‌ها بردارد.

نشست‌ها و کنگره‌های علمي بستر مناسبي را براي نشر و ارائه دستاوردهاي علمي فراهم ساخته و امكان نقد و بررسي اين يافته ها را درجامعه علمي به دست مي دهد و توفيق همايشهاي علمي در گرو تحقق موارد مذكور مي باشد بنابر اين سياستهاي مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر در زمينه برگزاري همايش هاي علمي بر آن است تا هر چه بيشتر بر غناي علمي اين همايشها افزوده و اولويت هاي آن با اولويت هاي وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشكي و نيازهاي جامعه‌ی پزشکی منطبق باشد.

مرکز تحقیقات همواره تلاش کرده است در گردهم آوری متخصصین جهت به اشتراک گذاری دانش روز و همچنین فراهم آوری بستری جهت تبادل این دانش پیشرو باشد و در این راه با اشتیاق دستهای همکار و همراه را به گرمی فشرده، از هر نوع همکاری استقبال کرده و می‌کند.

حضور متخصصان برجسته در این نشست‌ها و کنگره‌ها و مشارکت ایشان در جلسات علمی، زمینه ای برای گسترش هر چه بیشتر دانش چشم پزشکی و مشوقی برای ارائه دهندگان مطالب خواهد بود.

نمونه موفق و به یادماندنی برگزاری چنین کنگره‌هایی که در این سالها توسط مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر برگزار شده، دومین مدرسه بین المللی اپتیک و دومین کنگره بین المللی بصیر بوده است. کنگره‌هایی با مدعوین شاخص بین المللی که توانست تجربه بسیار ارزشمندی را برای شرکت کنندگان به ارمغان بیاورد.

در کنار برگزاری کنگره‌های و مدارس ملی و بین المللی، یکی دیگر فعالیت‌هایی که به صورت مستمر و منظم در این مرکز برگزار می‌گردد، نشست‌های علمی ماهیانه است. این نشست‌ها شامل بخش‌های مختلفی است که با موضوعات به روز و متنوعی به جامعه‌ی چشم پزشکی ارائه می‌شود.

این بخش‌ها شامل سخنرانی توسط یکی از چشم پزشکان برجسته در حوزه‌ای جدید و نو در این رشته است. در کنار این سخنرانی، توسط یک اپتومتریست‌های صاحب نام موضوعی در این زمینه تخصصی طرح شده و شرح داده می‌شود. ارائه کیس‌های چالشی و پیچیده و استفاده از تحارب و نظرات متخصصین حاضر در جلسه جهت تصمیم گیری برای بیمار مربوطه، مساله‌ای که به جد می‌تواند سبب رشد تجربه‌ی آموخته شده‌ی جمعی شود و به مرور یک دانش بومی قابل اعتنا و اتکا و در عین حال اثربخش را جمع آوری نماید.

مروری بر مهم‌ترین مقالات چاپ شده در مجلات معتبر چشم پزشکی در یک ماه فاصله بین دو نشست علمی، در قالب یک فیلم خلاصه مقالات به همراه ارائه اصل مقالات از حمله فعالیت‌های انجام شده توسط مرکز در این نشست‌هاست. این فیلم‌ها تحت عنوان «جهان چشم پزشکی در ماهی که گذشت» ارائه می‌شوند.

همین طور معرفی نرم‌افزارهای مرتبط با علوم پزشکی و چشم پزشکی که می‌تواند مورد استفاده‌ی پزشکان و دانشجویان در قالب فیلم از جمله بخش‌های این نشست‌ها بوده است. در این فیلم‌ها در هر نشست سه نرم افزار پر کاربرد و برتر در این حوزه‌ها نمایش داده شده و شیوه‌ی کارکرد آن آموزش داده می‌شود.

بخش دیگری که برای این نشست‌ها مد نظر قرار گرفت و در سال ۹۷ به اجرا در آمد، ساخت فیلمی کوتاه از افکار و عقاید و زندگی مشاهیر ایران زمین بوده است. بیشتر تمرکز این فیلم‌ها بر شخصیت‌های تاثیرگذار تاریخ چشم پزشکی ایران بوده است. سعی شده است در تهیه این فیلم‌ها به نوعی ترویج افکار و عقاید و نگاه این بزرگان به سرزمین‌مان اتفاق بیفتد. امیدواریم این رویه ادامه پیدا کند.

مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر این نشست‌ها را در یکشنبه‌ی سوم هر ماه برگزار می‌کند و تا پایان سال ۱۴۰۲  مجموع ۲۳۱ نشست در مجموع تمامی ادوار برگزار کرده است. این میزان نشست در طی این سالها و با این نظم خود بیانگر میزان اهمیتی است که این نوع نشست‌ها برای مرکز تحقیقات و ریاست آن دارد.

فهرست