گزارشی از صد و نود و چهارمین نشست علمی مرکز تحقیقات

عصر روز یکشنبه ۲۰ مهر سال ۱۳۹۹، صد و نود و چهارمین نشست علمی مرکز تحقیقات سلامت چشم بصیر در سالن همایش کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی این مجموعه برگزار شد. در روزهایی که شیوع کرونا در کشور و در جهان بی‌داد می‌کند، این نشست با رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت  و حفظ فاصله‌ی اجتماعی به صورت حضوری و آنلاین برای مخاطبین  انجام گرفت.

مدیریت علمی این نشست بر عهده جناب آقای دکتر احمد شجاعی باغینی بود. راس ساعت ۱۹ با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید این رویداد علمی آغاز گردید. سخنرانی ابتدایی در این جلسه بر عهده آقای دکتر فرهاد صحرایی بود.

موضوع سخنرانی ایشان، IOl Calculation in Special Situation بود که در آن مروری داشتند بر فاکتور هایی که در محاسبه قدرت IOL بایستی توسط اپتومتریستها لحاظ شود.

در ادامه این رویداد علمی، جناب آقای دکتر شجاعی یکی از پرونده‌های چالشی خود را برای مشورت با همکاران چشم پزشک مطرح کردند. ایشان در ابتدا پرونده بیمار را برای همکاران به صورت مشروح توضیح دادند و سپس از بیمار دعوت کردند تا پشت اسلیت لمپ نشسته و توسط همکاران معاینه شوند.  آقای دکتر حسین محمد ربیع، دکتر عباس ابولحسنی و دکتر  محمد حافظ نوروزی زاده بیمار را معاینه کرده و نظرات خود را به اشتراک گذاشتند.

بعد از این پرونده پزشکی، دکتر ابولحسنی نیز یکی از پرونده‌های خود را جهت مشورت با همکاران به اشتراک گذاشتند و سپس خود بیمار توسط آقایان دکتر شجاعی، محمدربیع و نوروزی زاده معاینه شدند.

سخنران بعدی این نشست آقای دکترمحمد حافظ نورزی زاده بودند. ایشان در این سخنرانی به موضوع اثر Atropine در بیماری myopia پرداختند. موضوع سخنرانی ایشان updates in Atropine for Myopia بود.

بعد از سخنرانی دکتر نوروزی زاده نوبت به اولین حامی مالی این نشست رسید. شرکت آودیس که به معرفی محصولشان به نام angio drop پرداختند.

سخنران بعدی آقای دکتر عباس ابولحسنی بودند که به بررسی یک مقاله مروری پرداختند با هدف تمرکز بر کاربرد بالینی برای غربالگری بیماران corneal ectasia.عنوان این مقاله Pentacam® Corneal Tomography for Screening of Refractive Surgery Candidates: A Review of the Literature, Part I است که میتوانید از لینک مربوطه مقاله را مشاهده کنید.

سخنرانی انتهایی مربوط به حامی مالی دیگر این نشست بود.  که به معرفی دستگاه تونومتری و پکیمتری مدل Corvis ST به همراه DCR (Corneal Biomecanical Response) ساخت کمپانی Oculus آلمان پرداختند. در زیر تصویری از این دستگاه را مشاهده می‌کنید.

 

این نشست در ساعت ۲۱ به پایان رسید. مجموع شرکت کنندگان این نشست که در سامانه باز آموزی وزارت بهداشت ثبت نام کرده بودند ۱۴۸ تن بود. این نشست به صورت آنلاین نیز از طریق وبسایت مرکز پخش شد، تعداد ۱۳۲ تن به صورت همزمان این رویداد را مشاهده کردند و تعداد بازپخش این رویداد تا لحظه تنظیم خبر به ۱۰۴ مورد رسیده بود.

 

 

فهرست